Google Ads Remarketing Nedir?

Google Ads Remarketing Nedir?

Sitenizi daha önce ziyaret etmiş olan kullanıcılar; siteden ayrıldıktan sonra internetin diğer alanlarında sitede ziyaret ettiğiniz sayfalar veya ürünlerle ilgili reklamlar göreceksiniz. Örneğin; spor ayakkabı satan bir e-ticaret siteniz olduğunu varsayalım.

Ziyaretçi daha sonra internet sayfalarında, sosyal medya platformlarında veya Google spor ayakkabı aramalarında ürünleriniz ve web siteniz hakkında reklamlar bulacaktır.

Şirketler, şirket web sitesi aracılığıyla satışları artırdıkları ve kullanıcılara olumlu geri dönüşler sağladığı için bazı durumlarda sıklıkla yeniden pazarlama kampanyaları kullanır.

Tıpkı diğer pazarlama türlerinde olduğu gibi, yeniden pazarlama yaparken göz önünde bulundurulması gereken en önemli şey hedeftir. Hedeflerinizi net bir şekilde tanımlarsanız işiniz için kolayca stratejik bir plan oluşturabilirsiniz. Yeniden pazarlama hedefine örnek olarak web sitesi trafiğini artırmak veya online satış hacmini artırmak diyebiliriz.

Hazırladığınız kampanyaları mutlaka kontrol edin. Bu şekilde yeniden pazarlamadan en iyi sonuçları alabilirsiniz. Kampanyalarınızın sonuçlarını periyodik olarak takip ederek, kampanyalarınızın başarısını veya başarısız olduğunuz hedef kitleleri öğrenebilir ve buna göre yeni kampanyalarınızı hazırlayabilirsiniz.

Hedef kitlenizi segmentlere ayırarak belirli bir kitle seçin. Herkesin benim hedef kitlem olduğunu düşünerek hazırladığınız kampanyalardan başarısızlıkla çıkmanız kaçınılmazdır. Örneğin, sunduğunuz bir hizmetle ilgilenen kişileri belirleyin ve zamanlarını buna harcayın. Belirlediği hedef kitleye yönelik kampanyalar düzenler.

Google Remarketing Nasıl Yapılır?

Bir Google AdWords hesabınız olduğunda, bu kolaydır. Yeniden pazarlama kampanyası oluşturmak istediğiniz kampanyayı seçmelisiniz. Bu listeler ziyaret edilen kullanıcının web sitenizin hangi sayfasını kaydettiğini ve reklamınızın daha sonra onlara gösterileceğini belirlemek için işlem yapılır.

Remarketing Kampanyaları İşe Yaramakta Mıdır?

Yeniden pazarlama faaliyetleri, bu süreçten geçen kullanıcıların davranışlarını etkilemede önemli bir rol oynamaktadır. Yeniden pazarlama kampanyaları ile web sitenizi ziyaret etmiş kullanıcılara ve hedef kitlelere bir kez daha ulaşabilirsiniz. Bu yeniden pazarlama yöntemi, potansiyel müşterileri mevcut müşterilere dönüştürmenize ve marka bilinirliğini artırmanıza olanak tanır.

Burası, sitenizi daha önce ziyaret eden bir kullanıcının sitenizde gördüğü ürünleri, sitenizde ziyaret ettiği sayfaları ve ziyaret ettiği sayfalardaki reklamları göreceği yerdir. Bir bakıma Google Yeniden Pazarlama adı verilen bir sistem, ziyaretçilerinizle yeniden bağlantı kurmanıza olanak tanır.